KAPALI HALI SAHA YAPIMI

Projelendirmeden Üretim Sürecine Değin Zamanında Tam Teslimat

Türkiye'de Her Saha ve Zeminde
kapalı saha fiyatları
Kapalı saha suni çim
Kapalı halı saha yapımı
Kapalı halı saha yapımı

Kapalı saha yapım aşamaları

Kapalı halı saha yapımı temelde 5 aşamada gerçekleşmektedir. Bu aşamalar sırasıyla;

 1. Altyapı çalışmaları,
 2. Sahanın kapatılması için demir/çelik konstrüksiyon çalışmaları,
 3. Sahanın sentetik çim ile kaplanması,
 4. Halı sahanın üstünün kapatılması,
 5. Kaleler, diğer ekipmanların yerleştirilmesi, saha çizgilerinin çizilmesi,
 6. Aydınlatma sistemlerinin yerleştirilmesi.

olarak sıralanmaktadır.

Kapalı halı sahalar ise, adı üzerinde, üzeri herhangi bir sistemle kapatılmış, hava koşullarına karşı korunaklı sahalardır. Peki, kapalı halı sahalar nasıl yapılır? Kapalı halı saha yapımı maliyeti nedir? Nursan Spor Firması olarak sizlere en kaliteli kapalı halı sahaları yapmak için çalışıyoruz.

Firmamız; hem açık halı saha yapımı hem de kapalı halı saha yapımı konularında sizlere hizmet vermektedir. Kapalı halı sahalar; genel olarak ticari amaçlı kurulmaktadır. Bunun yanı sıra okul takımı bulunan ve futbolda profesyonelleşen okullar da sıklıkla tercih edip, bir spor salonu edasıyla kapalı saha inşa ettirebilmektedir.

Türkiye’nin 81 ilinde yüzlerce kapalı halı saha yapımı projeleri ile firmamız Nursan Spor öne çıkmaktadır. Çalışmaya başladığımız ilk günden itibaren uygun fiyat – yüksek kalite iş anlayışıyla çalışmamız bu anlamda yüksek başarı getirerek haklı gururumuzu yaşamamızı sağlamıştır. Kapalı halı saha yapımı işlemini sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Kapalı Halı Saha Yapım Aşamaları

Kapalı halı saha yapımı temelde 5 aşamada gerçekleşmektedir. Bu aşamalar sırasıyla;

 1. Altyapı çalışmaları,
 2. Sahanın kapatılması için demir/çelik konstrüksiyon çalışmaları,
 3. Sahanın suni çim ile kaplanması,
 4. Halı sahanın üstünün kapatılması,
 5. Kaleler, diğer ekipmanların yerleştirilmesi, saha çizgilerinin çizilmesi,
 6. Aydınlatma sistemlerinin yerleştirilmesi.

olarak sıralanmaktadır.

Altyapı Çalışmaları

Halı saha yapımının ilk aşaması altyapı inşasıdır. Öncelikle saha yapılacak alan kazılır ve saha için kasa hazırlanır. Kazılan alan, halı saha planlarına uygun olarak altyapı malzemesi ile doldurularak sıkıştırılır. Tabi bu sıkıştırma işlemi öncesinde elektrik, su, kullanılacaksa doğalgaz, iletişim, var ise ısıtma ve en önemlisi drenaj sistemleri planlarına göre hazırlanarak döşenir.

Altyapı çalışmaları en önemli aşamadır. Bu aşama çok iyi bir şekilde planlanmalı, her detay göz önünde bulundurulmalı ve en kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Aksi takdirde, saha inşa edildikten sonra sorunları gidermek çok daha zor ve masraflı olacaktır.

Demir/Çelik Konstrüksiyon Çalışmaları

Bu aşamada, sahanın üstünün kapanması için, hangi malzeme kullanılacaksa, demir veya çelik kolonlar yerleştirilir. Bu yapılar, istenilen yükseklik sağlanacak şekilde kolonların yerleştirilmesi şeklinde olur. Bu aşamada kolonların yere sabitlenmesi işlemi son derece dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kurulacak yapı ileride maruz kalınacak zor hava koşullarına dayanacak kadar sağlam inşa edilmelidir.

Suni Çim Zeminin Hazırlanması

Üçüncü aşamada suni çim saha döşenir. Sahanın uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilmesi için en kaliteli suni çim ve dolgu malzemeleri kullanılmalıdır. Zemin hazırlandıktan sonra, suni çim ruloları sahaya getirilerek, boşluk bırakmayacak şekilde halı gibi serilirler. Bu sahalara halı saha denmesinin nedeni de, zemin hazırlanmasında suni çimin halı gibi serilmesinden kaynaklanmaktadır.

Halı Saha Üstünün Kapatılması

Bu aşamada da hazırlanmış olan iskelet yapı üzerinde sahanın çatısı kapatılır. Halı sahalarda genellikle hafif ve kolay kurulum özelliklerinden dolayı branda kaplama kullanılmaktadır. Ancak daha sağlam olması istenen sahalarda trapez sac çatı kaplaması da kullanılabilir. Kurulacak çatı sisteminin, bölgenin meteorolojik şartlarına uygun olması gerekir.

Futbol Sahasının Hazırlanması

Kaleler, kullanılacaksa diğer fileler, skorboard gibi ekipmanlar  yerlerine yerleştirilir. Saha çizgilerinin de çizilmesi ile saha kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Aydınlatma Sistemlerinin Yerleştirilmesi

Kapalı hala sahalar karanlık olacaklarından dolayı güçlü aydınlatma sistemleri ile aydınlatılmalıdır.

Şimdi ise detaylı olarak sizlere kapalı halı saha yapım aşamalarını belirtelim.

 • Sahanın inşa edileceği alan üzerinde aplikasyon çalışması yapılır. Zemin, titreşimli silindir kullanılarak oldukça baskın bir şekilde sıkıştırılarak sıfır koduna getirilir. Sahanın etrafına ise eşit uzaklıklarla 30 cm boyutunda temel kazılır ve bu kazılan alanları dolduracak şekilde ahşap kalıplar üretilir.
 • Bu boyut genel olarak saha ölçülerine endeksli olarak değişim gösterse de; uzun kenar için 70x50, kısa kenar için ise 50x50 boyutlara sahip olan ahşaplar tercih edilmektedir. Ahşap kalıplar çift yüzeylidir. Uzun kenarında olanların içerisine 12 milimetre çapında alt ve üst bölgeye isabet edecek şekilde 2 farklı tevzi demiriyle bu tevzi demirlene de 30’ar cm aralıklar koyularak 8 mm’lik etriyeler bağlanmaktadır.
 • Kısa kenarlarda bulunan ahşap kalıplar için ise 12 mm çapa sahip 6 farklı tevzi demirleri ile 8 milimetrelik etriyeler kullanılır. 18 gijona sahip olan somunlu plakalar, aralarına 3 metre mesafe koyularak demir ve donatı arasında dayanak olur.
 • Drenaj çalışmasının eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için hatıl içine PVC boru yerleşimi yapılır. Bu sayede zemine herhangi bir şekilde ulaşan su toplanır ve saha dışına boşaltılır. Yani sahayı kullanmaya engel herhangi bir durum oluşmaz. Bu işlemler tamamlanınca beton hatıl atılır ve silindir yardımıyla sıkıştırılır.
 • Çevre hatılın içerisine yerleştirilen plakalar 4 metre yüksekliğe sahip boruların montajı tamamlanır ve ardından üzerlerine 10 mm kalınlığa sahip sac plakaların sabitlenmesi yapılır.
 • Dikey boruların üzerine yerleştirilen sac plakaların da üzerine saha ölçüsüyle orantılı seviyede oluşturulan makasların montajı gerçekleştirilir.
 • Makasların üzerine ise 32 mm çapında 2 mm’lik borular yatay olarak sabitlenir.
 • Menteşeli kapı ve saha direkleri yapılır.
 • Halı sahanın çevresi 3 metre yüksekliğe, 3,6mm kalınlığa sahip tel örgü ile çevrilir.
 • Ardından ise 5 mm kalınlığa sahip çelik halat gergilenir ve klemenslere sabitlenir.
 • Kale fileleri 12 x 12 cm, saha üzeri 15 x 15 cm, saha yanları ise 12 x 12 cm göz aralığına sahip fileler ile kaplanarak tamamen kusursuz bir görünüm elde edilir.
 • Mıcırlı zemin, tekrardan ıslatılır ve üzerine suni çim halının serilebilmesi için ilk olarak keçe serilir.
 • Keçenin üstüne, seçilen sentetik çim halının serimi yapılır ve ek yerleri özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılır.
 • Saha çizgileri ölçülere tamamıyla uyacak şekilde yerleştirilir ve kum ile granül dolgu işlemleri gerçekleştirilir.
 • Böylelikle zemin işlemleri ve diğer ek işlemler tamamlanmış olur. Son aşama olan aydınlatma işlemleri kalır.
 • Aydınlatma için saha kenarlarına yerleştirilen merdivenli boruların üzerine saha ölçüsüne yetecek ve tam aydınlatma sağlayacak şekilde projektör yerleştirilir. Böylelikle aydınlatma da tamamlanmış olur.

Kapalı halı saha yapım maliyeti de aynı açık halı saha yapımı fiyatlarında olduğu gibi birçok kritere bağlı olarak değişim gösterebilir. Fiyat kıyaslamasında ise, ek uygulaması fazla olduğundan dolayı açık halı sahadan pahalıdır. Net fiyat bilgisi sahibi olmak için iletişim bölümünde yer alan numaralardan tarafımıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Ortalama 2023 kapalı halı saha yapım maliyeti fiyatları ise aşağıda yer aldığı gibidir:

Halı Saha Türü Ölçüsü Fiyatı
Kapalı Halı Saha 20x40m 45 €/m²
Kapalı Halı Saha 23x46m 48 €/m²
Kapalı Halı Saha 25x50m 51 €/m²
Kapalı Halı Saha 30x50m 55 €/m²

Kapalı halı saha yapımı maliyetine etki eden birçok faktör vardır. Bu faktörler kısaca;

 • Halı saha yapılan alanın büyüklüğü,
 • Kullanılan suni çimin kalitesi,
 • Diğer malzemelerin kalitesi,
 • Altyapı çalışmaları,
 • Meteorolojik şartlar,
 • Tercih edilen çatı sistemleri,
 • Aydınlatma sistemleri,

ve daha birçok unsur fiyatları doğrudan etkilemektedir. Bu faktörler değerlendirilmeden, doğrudan bir fiyat vermek pek mümkün değildir. Ancak ortalama bir fiyat vermek gerekirse, 20 X 40 m'lik bir kapalı halı saha yapımı maliyeti yaklaşık olarak 45 €/m² civarındadır. Sayfamızı tıklayarak halı saha ölçülerine bağlı olarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Nursan Spor Firması olarak, en kaliteli malzemeleri kullanarak anahtar teslim kapalı halı sahalar inşa etmekteyiz. Halı saha yapım maliyetleri ve diğer konulardaki sorularınız için firmamız ile iletişim kurabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için web sitemizde bulunan halı saha yapımı sayfasını inceleyebilir aklınıza takılan sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kapalı halı saha yapımı
TOP