EPDM Spor Zemin Kaplama Nasıl Yapılır

Akrilik Tenis Kortu 

Tenis kortu kullanımı ve tenis sporuna verilen önem her geçen gün artmaktadır. Çünkü modern şehirli insanın spora daha fazla önem vermekte ve tenis gibi modern sporlara yönelmektedir. Eskiden tenis bir çeşit elit sporuydu. Çünkü oyun için bir korta ve pahalı ekipmanlara ihtiyaç vardır. Ancak artık günümüzde neredeyse her caddede bir tenis kortu var ve tenis ekipmanları da eskisi kadar pahalı değil. Nursan Spor Firması olarak biz de en kaliteli tenis ekipmanlarını uygun fiyatlarla tedarik ediyoruz.

Öte yandan spor sahaları artık daha efektif olarak kullanılıyor. Çok amaçlı spor sahaları inşa ederek tek bir saha ile birçok farklı spor için uygun alan elde edilmiş olabilir. Ancak isteyenler için sadece tenis kortu amaçlı sahalar da inşa edilebilmektedir.

Tenis kortları ile ilgili en önemli husus, tenis kortlarının zeminleridir. Birçok farklı tenis zemini vardır; çim korttoprak kort vb. Fakat bugünlerde en popüler olanı sanırız akrilik zeminlerdir. Akrilik zeminler, suni çim zeminler ve poliüretan zeminler gelişen teknolojiler ile hayatımıza girmiş ve son derece populer hale gelmişlerdir.

Peki, akrilik spor zeminleri nasıl inşa edilir? Akrilik inşası aşamasında hangi hususlara dikkat edilmelidir? Nursan Spor olarak sizle bugün akrilik tenis kortu zemin kaplaması inşasına yönelik bu ilgi çekici yazıyı hazırladık.

Akrilik Tenis Kortu Zemin Kaplaması Nedir?

Akrilik zeminler son dönemlerde çok farklı amaçlarla kullanılmaktadırlar.

Akrilik zeminlerin en önemli özellikleri;

  • Dayanıklı olmaları,
  • Sporcu performansını artırmaları,
  • Hijyenik olmalarıdır.

Herhangi bir hasar durumunda yeniden tamir edilmeleri de çok kolaydır. Bu gibi özellikleri nedeniyle akrilik zemin kaplaması basketbol, voleybol ve diğer bazı spor zeminlerinde de tercih edilmektedir.

Akrilik zeminlerin tenise uyumlu olmasının diğer bir nedeni de yüzey kayganlığının sıfıra yakın olmasıdır. Bu durum tenis sporu için çok önemlidir. Çünkü tenis çok yoğun performans sergilenen ve ani hareketlerin de yapılması gerektiği zor bir spordur. Bu durumda sporcu sağlığı açısından da akrilik yüzeyler çok faydalı olurlar.

Öte yandan, akrilik hem açık hem de kapalı alanlarda kullanım için uygundur. Ancak açık alanlarda kullanıma yönelik dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Dışarıda uygulama yapılırken hava sıcaklığı 10°C den daha yüksek olmalıdır. Çünkü akrilik zemin yapıştırıcısı daha düşük sıcaklıklarda etkili değildir. Ayrıca uygulama esnasında yağmur ya da kar; herhangi bir yağış da olmamalıdır.

Akrilik malzemesi özel bir çeşit reçine ve kullanım amacına yönelik olarak değişiklik arz eden sentetic dolgu ile birlikte kullanılır. Kapalı ve açık alanlarda kullanılabilen son derece estetik ve dekoratif bir malzemedir. Akrilik malzemesi, spor dışında da çok farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Ancak su bazlı akrilik reçinesi ve sentetik akrilik çeşitleri spor zeminleri için daha uygundur.

Akrilik Zemin

Akrilik Tenis Kortu Yapımı

Daha önce de belirttiğimiz gibi akrilik zemin, tenis kortları için sıklıkla tercih edilmektedir. Su bazlı akrilik reçinesi veya sentetik akrilik çeşitleri sporcu hareketleri için esneklik sağlamaktadır. Bu esneklik, tenis gibi çevik hamlelerin yapılması gereken tenis sporu için son derece önemlidir. Akrilik malzemesi genellikle asfalt veya beton zemin üzerine, 2-3 mm kalınlığında uygulanmaktadır.

Yağmur ve kar suları, rüzgar, çok yüksek veya düşük sıcaklıklar akrilik zeminde bir deformasyon veya yıpranma meydana getiremezler. Uygulanması ise gayet basittir. Öncelikle zeminin akrilik uygulanmasına hazır hale getirilmesi gerekir. Asfalt ya da beton zeminin tamamıyla düz ve prüzsüz olması mecburidir. Eğer sorunlar varsa öncelikle bu sorunlar giderilmeli ve en ideal şartlar oluşturulmalıdır. Ardından önce yapıştırıcı malzeme zemine uygulanır. Yapıştırıcı özel bir malzemedir ve özenle uygulanmalıdır. Akrilik yüzeyin en iyi şekilde inşa edilebilmesi için yapıştırıcı malzemenin homojen bir şekilde uygulanması gerekir. Ardından akrilik malzemesi yapıştırıcının üzerine uygulanarak fırça ile son rötuşlar verilir. Ardından da bekleme süresi başlar. Eğer tüm şartlar ideal ve işçilik uygunsa, bir ila iki gün içinde tüm uygulama faaliyeti tamamlanır.

Nursan Spor olarak akrilik zeminli spor sahaları inşa etmekte son derece tecrübeli bir firmayız. Uygulama konusunda size tavsiyemiz, işi profesyonellere yaptırmanızdır. Aksi halde ileride istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Tecrübeli personelimiz sizlere yardımcı olmaya ve yol göstermeye her zaman için hazırdır. Tek yapmanız gereken bizlerle iletişim kurmanızdır.

Tenis Kortu Akrilik Zemin Kaplama Malzemeleri
NURSAN SPOR

Tenis Kortu Akrilik Zemin Kaplama

TALEP FORMU
TOP