Atletizm Pisti Yapımı

Atletizm Pisti Yapımı

Dünya üzerindeki en eski spor dallarından biri olan Atletizm için; birbirinden farklı yapılarda çok sayıda pist oluşturulabilmektedir. Atletizm pisti, özellikle olimpiyat ve yarışmalarda kesinlikle en azami kaliteyi sunacak şekilde oluşturulmalıdır. Atletizm pisti yapımında sporcunun yere bastığında yumuşak bir doku hissetmesi, herhangi bir düşme durumunda sakatlık meydana gelmemesi, maksimum performansta koşu, atlama ve yürüyüş yapılabilmesi amaçlanır.

Atletizm pistleri; zor hava koşullarına dayanıklı, yoğun kullanımda deforme olmayan ve tüm bunların yanında uzun süre kullanımda ekstra şekilde eklemeler yapılabilecek ve tamir edilebilecek şekilde imal edilmektedir.

Nursan Spor olarak uzun yıllardır hizmet verdiğimiz Atletizm pisti yapımında; birçok özel ve kamuya ait proje altına imzamızı attık. 2 yıl boyunca garanti verdiğimiz pistlerimiz ile ilgili fiyat, atletizm pisti maliyeti ve diğer detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Atletizm Pisti Yapım Maliyeti

Atletizm pisti yapım maliyeti; direkt olarak “XX” TL’dir gibi bir tabirde bulunulamayacak kadar değişken fiyatlara sahiptir. Maliyetleri etkileyen unsurlar arasında ilk etken kesinlikle zemindir. Eğer uygulama yapılacak bölgenin zemin düzenleme çalışmaları tamamlanmışsa; fiyat bakımından uygun bir fiyat yansıtılır. Fakat zemin etüdü yapılmamış ve ilk olarak etüt işlemlerinin yapılması gerekiyorsa tablo tam tersine seyredecektir.

Tabi, fiyatlardaki değişim sadece zemine endeksli değildir. Aynı zamanda atletizm pisti yapımı için tercih edilen alanın boyutu, zemin kaplaması için kullanılacak malzemenin türü ve kalitesi; yapılacak eklemeler (suni çim koşu yolu vs.) Fiyatları direkt olarak etkilemektedir. Yani bunlardan herhangi birinde ufak bir değişim dahi yaşansa; bu direkt olarak fiyatlara yansıyacaktır. Eğer Atletizm Pisti Maliyeti ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız; Nursan Spor olarak 0212 686 00 11 No’lu iletişim hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Atletizm Pisti Türleri

Nursan Spor olarak müşterilerimize 4 farklı türde atletizm pisti sağlıyoruz. Bu 4 tür sırasıyla aşağıda yer aldığı gibidir:

  • Tartan Zemin Uygulamalı Pist
  • Kauçuk Zemin Uygulamalı Pist
  • Sandviç Sistem Pist
  • Ful Poliüretan Zemin Pist

Ful Poliüretan Zemin Atletizm Pisti

Bu türler arasında en tercih edilen tür ise, Poliüretan zemin atletizm pisti olarak kendini göstermektedir. Aynı zamanda EPDM zemin kaplaması olarak da bilinen bu sistemle birlikte; genel olarak pistin tüm katmanlarında uygulama; “serpme” adı verilen geleneksel yöntemle oldukça hassas bir şekilde yapılmaktadır. 13 mm Poliüretan katmanın üzerine; içerisine EPDM granül eklemesi yapılmış 4 mm poliüretan kaplama ile birlikte toplam olarak 17 mm. Kalınlıkta kompakt sistemle uygulama yapılır.

Sandviç Sistem Atletizm Pisti

Ful Poliüretan zemin atletizm pistinden sonra en çok tercih edilen pist, sandviç sistem olarak bilinen pisttir. Finisher ile birlikte SBR granül serimi yapılmasıyla sealer ve gözeneler tamamen kapatılır. Ardından uygulama olarak poliüretan çekimi gerçekleştirilir. Bu sayede zemin hemen hemen son halini alır. Bunun sonrasında EPDM granül serpme işlemi de yapılarak EPDM granüllerinin fazlası ve tortusu, bu iş için özel tasarlanan fırçalarla birlikte toplanmaktadır. Son olarak ise atletizm pistinin çizgileri çekilerek, müşteriye teslimi gerçekleştirilir.

Kauçuk Zemin Atletizm Pisti

Kauçuk zemin atletizm pisti, özellikle yumuşaklık ve estetik görünüm istenen mekanlarda uygulanan granül ile polimer malzemelerden imal edilen tamamıyla kauçuk esaslı olan kaplama türü olarak dikkat çeker. Yapımı diğer pistlere göre bir tık daha kolaydır.

Tartan Zemin Atletizm Pisti

Şehir bazlı olimpik atletizm pistlerinde tercih edilen tartan zemin uygulaması ise; diğer zemin uygulamalarına kıyasla daha dayanıklı bir şekilde kendini göstermektedir. Sporcuların özellikle koşu yaparken yere rahat basabilmeleri ve atlama sırasında acı oluşmaması açısından birçok teknik detayla harmanlanan tartan zeminli atletizm pisti, Nursan Spor olarak en başarılı olduğumuz konular arasında ilk sırada gelmektedir.

IAAF onaylı Atletizm pisti yapım maliyeti hakkında detaylı bilgi için bizi arayınız. 
NURSAN SPOR

IAAF Onaylı Atletizm Pisti Yapımı

TALEP FORMU
TOP