Basketbol Sahası Yapımı

Basketbol Sahası Yapımı

Basketbol sahası yapımı konusuyla ilgili olarak oldukça araştırılan bir konu olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Nursan Spor olarak; uzun yılların getirdiği tecrübe, profesyonel çalışma arkadaşlarımız ve %100 müşteri memnuniyeti ile uygun fiyat – yüksek kalite iş anlayışlarımızla birlikte Basketbol sahası yapımı konusunda siz değerli müşterilerimize 1.sınıf hizmet veriyor, hem yapım süreci öncesinde, hem yapım aşamasında, hem de yapım sonrasında sınırsız destek veriyoruz.

Basketbol sahası yapımında kullanılan malzeme veya işçilik oyuncunun performansı ve kalite anlamında oldukça önemlidir bu konuda Nursan Spor olarak standart basketbol sahası ölçüsü olan 15m x 28m dışında özel olarak farklı ölçülerde basketbol sahası yapımı da gerçekleştirebiliriz.

Basketbol sahası yapımı, günümüzde basketbolun git gide yaygınlık kazanması sonrasında; özellikle bu işi futbol için tasarlanan halı saha işletme yöntemine çevirmek isteyenler tarafından araştırılıyor. Sadece işletme amacıyla değil; okullar, belediyeler ve özel kurumlar da basketbol sahası yapan firmalar ile ilgili sık sık araştırma yapıyor.

Basketbol sahası yapımı işlemi çok adımlı bir işlemdir. Bu adımların her birini; teker teker madde madde nasıl yapıldığını, fiyatlarının ne kadar olduğunu açıklayacağız.

Basketbol sahası yapımı toplam olarak 4 ana aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamalardan ilki altyapı aşaması, diğeri demir konstrüksiyonu aşaması, 3.sü sentetik zemin montajı ve 4. diğer ekipmanların montajı olarak dikkat çekmektedir. Tüm aşamaları Basketbol sahası yapımı aşamaları başlığı altında, detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Basketbol Sahası Yapımı Maliyeti Ne Kadar?

Basketbol Sahası Yapımı Maliyeti Ne Kadar

Basketbol sahası yapımı maliyeti ne kadar? Sorusu, Nursan Spor olarak konuyla ilgili tarafımıza soru yöneltilen bireyler tarafından sık sık sorulmaktadır.

Maliyetlerle ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü spor sahası yapımı için kullanılan malzemelerin büyük bölümü ithal ürünlerdir. Dolayısıyla, güncel Dolar / Euro kuruna, malzemenin kalitesine ve aşağıda yer alan konulara göre değişim göstermektedir.

 • İnşa Edilecek Yer
 • Zemin Zorluğu
 • Sentetik Zemin Kalitesi
 • Basketbol Sahası Boyutu
 • Demir Kalitesi

Basketbol Sahası Fiyatları

Basketbol sahası maliyetleriyle birlikte, araştırılan bir diğer konu ise basketbol sahası fiyatları olmaktadır. Yine maliyetlerde olduğu gibi, uygulama ve hizmet kalitesine göre fiyatlarda değişim meydana gelebilir. Fakat bu konuda ortalama bir fiyat bilgisi vermek gerekirse; standart ölçülerde ve zeminde yapımı gerçekleştiren Basketbol sahası için ödenmesi gereken ortalama ücret 80.000 TL’den başlayıp, 150.000 TL’ye kadar uzanacaktır.

Basketbol Sahası Yapan Firmalar Ne Kadar Fiyat Talep Ediyor?

Basketbol sahası yapan firmalar günümüzde oldukça fazladır. Diğer firmaların fiyat talepleri de hemen hemen yukarıda yer alan ortalamadır. Nursan Spor olarak; en uygun fiyatı sunup, bunun karşılığında en yüksek kaliteyi elde etmenizi sağlamak adına hizmetlerimize büyük bir hızla devam ediyoruz. Basketbol sahası yapan firmalar arasında herhangi bir tercihte bulunacaksanız, tercihinizi bizden yana kullanmanız; kaliteye kısa yoldan ulaşmanızı sağlayacaktır.

Basketbol sahası yapan firmalar arasında yer alan firmamız Nursan Spor, bu konuda 2013 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Gelişen teknolojiye, teknolojinin getirdiği yeniliklere ayak uydurarak; tüm çalışmalarını yenilikçi iş anlayışı ile bitirmiş ve bitirdiği çalışmalar sonucu %100 müşteri memnuniyeti hedefini her seferinde gerçekleştirmiştir.

TSE – ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi anlayışı ile birlikte, kurulduğu günden bugüne her zaman kalite odaklı olmuş, müşterileri tarafından gelen istek – sorun ve şikayetleri anında çözüme kavuşturmak adına hizmetlerini geliştirmiştir.

çok amaçlı saha

Basketbol Sahası Yapımı Aşamaları

Basketbol sahası yapımı aşamalarıyla ilgili ilk başlıkta 4 farklı aşamadan bahsetmiştik. Fakat; bu 4 aşamanın yanı sıra 2 ek aşama daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi aydınlatma sisteminin oluşturulması, diğeri ise saha çizgileri gibi ince detayların yapılmasıdır. İşte basketbol sahası yapımı aşamalarıyla ilgili daha anlaşılır aşama listesi:

 1. Basketbol sahasının projelendirmesiyle teknik işlemlerinin gerçekleştirilesi aşaması.
 2. Altyapı, zemin etüdü, beton veya asfalt atma aşaması
 3. Panel çit sistemleri kapatma ya da demir direk aksamlarının yerleştirilme aşaması
 4. Basketbol potalarının inşa edilmesi aşaması
 5. Aydınlatma işlemlerinin başlaması aşaması
 6. Saha zemininin kaplanıp, çizgilerin çizilmesi aşaması

Sonucunda Basketbol sahası yapımı tamamlanır.

Basketbol sahasının yapımına başlamadan önce, yaptıracak olan müşterimizle nasıl bir saha istediğiyle ilgili beklenti analizi yapıyoruz. Karşılıklı fikir – alışverişleri ile basketbol sahasını görünüş olarak projelendiriyoruz. Bunun sonrasında ise sahanın yer alacağı alanda zemin uygunluğuna bakıp; böyle bir saha yapılıp yapılmayacağını belirtiyoruz. Eğer yapılma durumu yoksa, alternatiflerle ilgili bilgi veriyoruz.

Basketbol sahası yapımı aşamasının projelendirme ve teknik işlemler konusunda herhangi bir sorun yaşanmamışsa, saha yapımı başlayabilir. Bu noktada en kritik aşama işe başlama aşamasıdır. İlk olarak altyapının hazırlanabilmesi için zemin etüdü yapılır ve gerekli ekipmanlarla zemin düzeltme çalışmaları başlar. Ardından ise isteğe ve zeminin yapısına göre beton ya da asfalt atma işlemi başlar. Atılan asfalt ya da beton güzelce sıkıştırılır.

Zemin böylelikle yüzeysel olarak düz bir şekilde oluşturulmuş olur. Zeminin tamamlanmasıyla birlikte panel çit sistemleri ya da demir direk aksamlarının yerleştirilmesi başlar ve saha çevresi kapatılır. Kapı eklemesi yapılarak; sahanın iç bölümüne yoğunlaşma süreci başlar.

İç bölümüne yoğunlaşıldığında ilk yapılması gereken şey pota inşasıdır. İlk olarak pota direkleri, zemine uygun bir şekilde; ölçülerle doğru orantıda sahayı ortalayacak şekilde yerleştirilir. Bu durumda standart öcüler FIBA standartlarına göre tüm saha için 28 x 15 m’dir. Fakat kişi isteğine göre bu ölçüler değişebilir. Direklerin yerleşim işleminin bitmesiyle birlikte pota yerleşimi yapılır.

Basketbol sahası bu aşamanın sonunda hemen hemen bitmiş demektir. Son olarak aydınlatma direkleri yerleştirilir ve elektrik aksamı, tehlike oluşturmayacak şekilde projeye uygun bir şekilde çekilir. Montajlanan aksamın çalışıp çalışmadığının kontrolü sonrasında; eğer herhangi bir problem bulunmuyorsa kaplama uygulaması yapılmaya başlanır.

Basketbol sahası yapımının son aşaması; saha kaplamasıdır. Saha kaplaması konusunda açık basketbol sahalarında Akrilik kaplama ya da EPDM Kauçuk kaplama yapılmaktadır. Kapalı basketbol sahalarında ise sabit olarak Poliüretan Kaplama tercih edilmektedir. EPDM Kauçuk ya da akrilik kaplama maliyeti, Poliüretan Kaplama maliyetine kıyasla daha uygundur. Bu sebepten dolayı yapılacak basketbol sahası, kapalı basketbol sahası olarak inşa edilecekse; maliyet oldukça açık basketbol sahasına kıyasla bir tık yüksek olacaktır.

Saha kaplamasının uygulanması ve ardından saha çizgilerinin çizilmesi işlemi de gerçekleştirildikten sonra saha artık kullanıma hazır bir şekilde müşteriye teslim edilmektedir. Saha çizgileri çekilirken, açık alandaysa su bazlı akrilik kaplama kullanılır. Kaplama işleminden sonra yine su bazlı akrilik boyalarla boyama işlemi yapılır. Eğer basketbol sahası kapalı alandaysa; poliüretan boyalar kullanılarak; uzun ömürlü çizgiler elde edilir.

Bu süreçler ortalama olarak 2 hafta ila 1 ay arasında sürmektedir. Sürecin uzamasında en büyük etkisi bulunan faktör zemindir. Özellikle engebeli bir alan varsa, zeminin düzleştirilmesi 2-3 günlük süreyi kapsayacak; beton atımı v.s. derken; sadece 1 – 1.5 haftalık süreç zemin için ayrılacaktır. Ardından demirlerin yerleşimi, pota yerleşimi, elektrik aksamı ve zemin kaplaması derken süreç 1 aya kadar ulaşacaktır.

Fakat zemin düzse ve etüt çalışmaları için çok yüksek süreli bir çalışma gerekmiyorsa, ortalama olarak 2 hafta içerisinde Basketbol sahası yapımı işlemi bitecek ve müşteriye teslim edilecektir.

Basketbol sahası yapımı ile ilgili tüm fiyat talebi, görüş, öneri ve istekleriniz için; uzun yıllardır sektörde hizmet veren firmamız Nursan Spor ile 0 212 686 00 11 no’lu iletişim hattından iletişime geçebilirsiniz.
NURSAN SPOR

Basketbol Sahaları Kurulumu

TALEP FORMU
TOP